Sivrisinekler hedeflerini kokuya göre belirler. Nefes verirken yaydığımız karbondioksitin kokusunu yaklaşık 50 metrelik bir menzilden algılayabilirler. Ayrıca vücudumuzdan yayılan ter kokusunda bulunan laktik asit ve diğer uçucu asitleri de hedef belirlemede kullanırlar. Sivrisineklere yakalanmamak için temiz olmakta yeterli değil. Çünkü meyve ve bitki nektarı ile beslendikleri için bu kokuları nöronları daha iyi seçiyor. Yani bazılarımız sıktığımız parfümler, kullandığımız temizlik ve kozmetik ürünleri ve tükettiğimiz gıdalar sayesinde dişi sivrisineklere yemek gibi kokuyoruz. Hedef tespitinden sonra, ağızlarındaki ısı algılayıcılar sayesinde vücudumuza konuyor ve kan akışını en güzel algıladıkları damarları seçiyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre tüm bulaşıcı hastalıkların %17’sini taşıyıcı ile yayılan hastalıklar oluşturmaktadır. Sinekler vektörel taşıyıcı olarak bulaşıcı hastalıkların başlıca sebebidir. Bu hastalıklara örnek olarak; Sıtma, Dang Humması, Sarı Humma, Batı Nil Humması, Zikavirüs, Şark Çıbanı (Layşmanyaz) verilebilir. Yoğun, yüksek maliyetli ve uzun dönemli tedavi gerektiren bu hastalıklar hayat boyu kalıcı ve hatta ölümcül olabilir. Bu enfeksiyonlardan dolayı hayatını yitirenlerin çoğu; kanser, AIDS ve benzeri hastalıkları olan kişiler ya da bebek ve çocuklar, yaşlılar gibi bağışıklık sistemi düşük olan hassas popülasyonlara aittir.

Dünyada her yıl 1 milyon insan sivrisinek yoluyla bulaşan hastalıklardan hayatını kaybediyor. İnsanlar timsah, köpekbalığı gibi hayvanlardan korkuyor fakat bu tür hayvanlar nedeniyle ölüm sayısına baktığınızda yılda 15’i geçmemektedir.

DEET tüm sinek kovucuların içerisinde bulunan ve zehirli kimyasallardan biridir. Kullanım esnasında bu kimyasal doğrudan deri ya da solunum yolu ile vücuda alınır ve dolaşıma girer. Deri ve solunum yolu ile alındığında ancak bir gün sonra idrar yolu ile atabilir. Sivrisinek kovucu olarak kullanılan diğer kimyasallar ise dietil fitalat, dietil karbat, metoflutrindir. Aynı şekilde bu kimyasallarında yan etkileri en hafifinden bulantı ve kusma ile başlayıp, kalıcı hasar ve hastalıklar sebep olabilir.

Sivrisineklere karşı doğal korunma yolları tercih edilmelidir. Özellikle esansiyel yağlar, sivrisineklere karşı doğal ve etkili koruma sağlar. Bunların başında Limon Ökaliptüsü, Çay Ağacı ve Limon Otu esansiyel yağları gelmektedir. Ortama yayılabilen veya doğrudan cilde uygulanabilen uçucu yağlar ile sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz. Uçucu yağlar ayrıca, sivrisinek sokmaları ve kaşıntısını yatıştırmak için de kullanılabilir.

Mosquitan ürünleri sinek kovucu ve sinek ısırması sonrası kullanılmak üzere iki farklı gruptan oluşan toplam 5 adet ürün bulunmaktadır. Mosquitan Kids ve Family Bant, patentli mikrokapsül teknolojisi sayesinde 1 metreküp alanda 4 ila 6 saat boyunca sineklere karşı doğal koruma sağlayan çevre dostu ürünlerdir. İçinde koagülasyon teknolojisiyle bir araya getirilmiş ve mikroenkapsüle edilmiş Limon Ökaliptüs, Limon Çimeni ve Çay Ağacı gibi esansiyel yağları bulunur. Mosquitan Sprey, Limon Ökaliptüs ve Çay Ağacı esansiyel yağları ile sivrisineklere karşı etkili ve doğal koruma sağlar. Paraben içermez. Mosquitan Afterbite hem Sticker hem Roll-On formu bulunmaktadır. Sivrisinek ısırma sonucu oluşan kaşıntıyı giderir ve bölgede rahatlama sağlar. Formüllerinde Aloe Vera, Tıbbi Nane, Fesleğen, Mimoza, Aynısefa gibi esansiyel yağlar bulunur.

40’tan fazla ülkede milyonlarca kişinin tercih ettiği Mosquitan ürünleri, İtalyan menşeili olup, Larus Pharma Srl tarafından üretilmektedir. Larus; 1994’ten bu yana özellikle çocukların güvenle kullanabileceği esansiyel yağ içeren doğal ürünler konusunda uzmanlaşmıştır. Mosquitan / Cer8 markası ile haşere kovucu pazarında Avrupa lideri, dünya çapında ise üçüncü en büyük firma konumundadır. Patentli mikrokapsül teknolojisi sayesinde altı saat boyunca sineklere karşı doğal koruma sağlayan çevre dostu Mosquitan Bant, Mamsel İlaç işbirliği ile Türkiye’de pazara sunulmuştur.

Mosquitan Kids ve Family Bantların içerik ve etkileri aynıdır. Her iki ürün içerisinde de 60 mg Limon Ökaliptüs ve Çay Ağacı esansiyel yağlarını içeren mikrokapsül bulunur ve sivrisineklere karşı 1 metreküp alanda 4 ila 6 saat boyunca doğal koruma sağlar. Mosquitan Kids ve Family arasındaki tek fark Kids Bant’ın üzerinde çocuklara yönelik hayvan figürleri bulunurken Family Bant düz sarı şekilde piyasa sunulmaktadır.

  • Bandın içerisindeki mikrokapsülü hafif basınç uygulayarak kırınız.
  • Bandı destek kartından ayırınız.
  • İlgili bölgeye veya yüzeye yapıştırınız. Her türlü yüzey ve bölgeye uygulanabilir.

Bantlar içerisinde bulunan mikrokapsül kırılmadıkça ürün aktif hale gelmez ve bu şekilde etkinliğini göstermez. Her türlü yüzey ve bölgeye uygulanabilir.

Mosquitan/Cer’8, İtalya’da üretilmektedir. Ürünler 15 yıllık geçmişe sahiptir ve 40’tan fazla ülkede milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. İngiltere, İtalya ve Almanya’daki akredite laboratuvarlarında yapılmış 3 farklı dermatolojik test sonucuna göre antialerjik olduğu teyit edilmiştir.

Mosquitan ürünleri sadece eczanelerde satılır. Size en yakın eczaneden ürünleri temin edebilir ya da sipariş oluşturabilirsiniz.